HPV. Diagnostyka i leczenie




Zakażenie wirusem HPV stanowi ogromny problem epidemiologiczny na całym świecie, niezależnie od rasy, wieku i czynników inicjujących. Przebieg samej infekcji zależy przede wszystkim od typu HPV (wysokoonkogenny/niskoonkogenny), ale także od odporności immunologicznej osoby zakażonej, świadomości i stylu życia oraz czynników otaczających.




Wg statystyk, w Polsce rak szyjki macicy zajmuje drugie miejsce (zaraz po nowotworze piersi), pod względem częstości występowania nowotworów kobiecych. Z uwagi na fakt, że raka szyjki macicy wykrywa się dopiero w jego zaawansowanej postaci, często wyniki leczenia oraz dalsze rokowania nie są dobre. Zakażenie wirusami HPV zwykle przebiegają bezobjawowo, toteż bez wyników potwierdzających jego obecność, zakażenia nie da się leczyć. Często o obecności wirusa pacjentka dowiaduje się doznając pierwszych oznak zakażenia. Niestety, pojawienie się objawów świadczy już o stadium nowotworowym.

W przypadku, kiedy wirus HPV zdążył dokonać zaawansowanych zmian w obrębie szyjki macicy, lekarz dobiera odpowiednią metody leczenia. Przede wszystkim, ustala stopień nasilenia zmian, oraz ich rozległość. Nie bez znaczenia jest także wiek pacjentki oraz plany dotyczące zajścia w ciążę.





Do leczenia zmian przedrakowych stosuje się m.in. krioterapię (zamrażanie), metody laserowe i chirurgiczne. Jak dotąd, nie odkryto skutecznego leku wymierzonego bezpośrednio w kierunku wirusa HPV. Można natomiast skutecznie kontrolować i leczyć zmiany jakich zdążył dokonać .W leczeniu zakażeń wywołanych różnymi typami HPV najistotniejsza jest wczesna diagnostyka umożliwiająca dobór odpowiedniej metody leczniczej.







  • Ze strony pacjentki, najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem wirusem HPV jest przede wszystkim dbałość o kontakty seksualne ze stałym partnerem oraz wspólne, regularne poddawanie się badaniom przesiewowym. Im dłużej bowiem wirus pozostaje niezdiagnozowany, tym zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu, a tym samym szanse pokonania choroby maleją.





      ! Regularnie wykonywane badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany wywołane przez wirusa HPV, jednak nie samą jego obecność. Do tego celu służą osobne testy HPV oceniające typ wirusa (onkogenny/nieonkogenny) i tym samym stopień zagrożenia. Czułość metody w porównaniu z samym badaniem cytologicznym określa się na 99.21%, gdzie dla badania cytologicznego wynosi zaledwie 30-60%.

      • Innym sposobem na wykrycie obecności wirusa HPV jest poddanie się testom genetycznym. Ta metoda ma szczególne znaczenie dla profilaktyki oraz wyboru dalszej strategii leczenia.

      Brak komentarzy: