HPV. Cytologia a kolposkopia



Kolposkopia





Zwykle poprzedzona jest wykonaniem wymazu cytologicznego z szyjki macicy w celu zwiększenia czułości diagnostycznej całego badania.
Stwierdzenie zmian z II i III grupy podczas wymazu cytologicznego jest wskazaniem do pobrania tzw. wycinków celowanych i pobrania kolejnych wymazów z kanału szyjki macicy.





Metoda ta umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (gdzie wyleczalność w tym stadium sięga 100%) i pozwala podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii, gdzie w niektórych przypadkach można od razu przystąpić do leczenia.


Dokładność diagnostyczna kolposkopii

Dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79 - 97%, a dla cytodiagnostyki - w granicach 77 - 98%. Połączenie obu tych metod diagnostycznych zwiększa dokładność aż do 90 - 100%.


Główne wskazania do wykonania badania:




- Ocena zmian kolposkopowych 2. i 3. grupy
- Ocena zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, sugerujących dysplazję *
- Ocena raka przedinwazyjnego w kanale szyjki macicy
- Ocena wczesnego raka naciekającego szyjki macicy
- Jako materiał do wykonania badania histopatologicznego








* Przez pojęcie dysplazji należy rozumieć wczesną zmianę patologiczną w obrazie komórek objętych przez komórki karcerogenne. Jest to stadium przednowotworowe aktywnie postępujące w kierunku rozwoju nowotworu.






Oceny zmian dysplastycznych dokonuje patolog, jednoznacznie określając inwazyjność raka:




Rak przedinwazyjny - zmiana dysplastyczna małego stopnia postępująca w kierunku dysplazji dużego stopnia. Obie zmiany są klasyfikowane jako CIN III, gdyż ryzyko transformacji w raka inwazyjnego jest duże. Rak w stanie przedinwazyjnym daje duże szanse wyleczenia, jeśli tylko zostanie podjęte odpowiednio wcześnie.

Rak inwazyjny - stadium ostatnie, gdzie dysplazja jest posunięta już bardzo daleko, nowotwór dokonuje przerzutów. Leczenie pozwala zmniejszyć przykre dolegliwości pacjentki i przedłużyć jej przyzwoitą jakość życia.






I. Kolposkopia

Polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu. Użycie takiego mikroskopu pozwala uzyskać "trójwymiarowy obraz", w powiększeniu od 4 do 50 razy. W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu zgodnego z przyjętą klasyfikacją zmian szyjki macicy:

  • grupa 1 - prawidłowy obraz kolposkopowy
  • grupa 2 - nieprawidłowy obraz kolposkopowy
  • grupa 3 - niejasny obraz kolposkopowy
  • grupa 4 - inny obraz kolposkopowy

II. Cytologia i kolposkopia

Są działaniami poprzedzającymi dalsze metody badań, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niejasności. Kolejno, przeprowadza się badania histopatologiczne *, tzw. wycinkowe (m.in. cytologia złuszczeniowa, biopsja grubo i cienkoigłowa). Wykonanie określonych badań uwarunkowane jest rodzajem, stopniem zaawansowania oraz lokalizacją ewentualnego guza.

* Badanie histopatologiczne jest to badanie mikroskopowe materiału cytologicznego (komórkowego) lub histologicznego (tkankowego). Wykonywane jest na ścisłe polecenie lekarza. Na wybór rodzaju badania zasadniczy wpływ następujące mają czynniki:
  • podejrzewany typ nowotworu
  • rodzaj nakłuwanej tkanki (nowotwór nabłonkowy, gruczołowy)
  • dostęp do zmienionej chorobowo tkanki

Opracowanie materiału do badania cytologicznego lub histopatologicznego zależy od wielkości i charakteru wycinków oraz sposobów utrwalania materiału. Okres oczekiwania na wynik trwa od kilku - kilkudziesięciu godzin (dla preparatów cytologicznych, do kilku - kilkunastu dni) dla preparatów histologicznych.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu. Badanie wykonuje się w celu oceny czystości onkologicznej pobranych wycinków, oceny zaawansowania klinicznego nowotworu oraz ustalenia rozpoznania histopatologicznego.


! Histopatologia jako jedno z badań przesiewowych jest metodą, za pomocą której uzyskuje się materiał do innych badań.


III. Badania dodatkowe

Jeżeli uprzednio wykonane badania wykazują rozwój nowotworu, niezbędne jest wsparcie kolejnymi badaniami:




- Tomografią komputerową
- Rezonansem magnetycznym







W/w badania umożliwiają określenie stopnia rozwoju choroby i stwierdzenie zajęcia (lub nie) węzłów chłonnych (czyli ryzyko przerzutów).



Ponadto, ustalenie stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu wspomagane jest badaniami:

- Badanie przez pochwę i przez odbytnicę (zestawione)
- RTG klatki piersiowej
- USG jamy brzusznej i urografia
- Cystoskopia (w przypadku kiedy nowotwór nacieka przednią ścianę pochwy)
- Rektoskopia (w przypadku kiedy nowotwór nacieka tylną ścianę pochwy)
- Morfologia oraz badania biochemiczne krwi

Brak komentarzy: