Nie leczona anoreksja kończy się śmiercią w ok. 20% przypadków. W zależności od tempa jej rozwoju, które jest bezpośrednio powiązane ze zmianami w psychice, niezwykle często następują remisje. U pewnej liczby pacjentów z anoreksją stwierdza się również okresy żarłoczności, mówimy wtedy o tzw. epizodach bulimicznych. Okres stosowania ścisłej diety z okresami nadmiernego objadania się to w języku potocznym chorych tzw. „kompulsy”. Kompulsywne objadanie się to nic innego, jak reakcja obronna organizmu w odpowiedzi na stan krytycznych niedoborów.
Somatyczne objawy anoreksji to efekt głodówki - organizm przystosowuje się do obniżonej ilości otrzymywanych składników odżywczych i odwodnienia, uruchamiając rezerwy i zwalniając procesy metaboliczne.
Fizyczne oznaki wyniszczenia to:
- Zanik tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej
- Obniżenie poziomu hormonów tarczycy (odpowiedzialnych m.in. za tempo metabolizmu oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową
- Zmniejszenie częstości oddechu hipotermia (temp. ciała utrzymująca się na poziomie poniżej 36 st. C)
- Zaburzenia ze strony układu krążenia
Problemy związane z funkcjonowaniem serca są najczęstszą bezpośrednią przyczyną śmierci pacjentów z anoreksją. Największym zagrożeniem dla pracy serca w przebiegu anoreksji jest zachwiana proporcja pomiędzy minerałami kluczowymi dla funkcjonowania układu krwionośnego: potasu, magnezu, wapnia i fosforanów. Za ten brak równowagi odpowiedzialne są odwodnienie i wygłodzenie. Jony wapnia i potasu są niezbędne dla prawidłowej czynności elektrycznej serca, która odpowiada za jego pracę.
Inne skutki anoreksji w obszarze układu sercowo-naczyniowego:
- zmniejszenie masy mięśnia sercowego
- zaburzenia rytmu (np. bradykardia czyli zwolnienie rytmu serca poniżej 60-ciu uderzeń na minutę, przedwczesne skurcze przedsionkowe i komorowe)
- obniżone ciśnienie krwi, powodujące omdlenia i zawroty głowy
- wzrost poziomu cholesterolu
- zmniejszony przepływ krwi
Podstawową komplikacją anoreksji dotyczącą samej krwi jest anemia. Przewlekły niedobór witaminy B12 może powodować niedokrwistość złośliwą. W przypadkach długotrwałej anoreksji, lub niezwykle wysokiego spadku masy ciała szpik kostny ogranicza produkcję krwinek - jest to stan zagrażający życiu zwany pancytopenią.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz