TAJEMNICZY WIRUS cz.3

  • (Uwaga: materiał zawiera drastyczne fotografie)


Przychodzi mężczyzna do lekarza




Mężczyźni tak samo jak kobiety podlegają zakażeniu wirusem HPV. Raz zakażony mężczyzna jest nosicielem wirusa i może go przenieść na swoją partnerkę. Ponadto, nasz ukochany (lub też przygodny) nosiciel jest narażony o wiele bardziej na powikłania wywołane wirusem, ponieważ brakuje mu świadomości, co taki wirus może mu zrobić. Zatem jeżeli drogie Panie, wasz partner jest właśnie gdzieś obok Was, może lepiej posadźcie go przed lekturą.






Drodzy Panowie! Pytacie „A co taki wirus może mi zrobić?”





• Zmiany na prąciu, mosznie, w pachwinach, na udach lub w okolicy odbytu w postaci brodawek. Te mogą być wypukłe, płaskie lub kalafiorowate. Ale bez obawy. Zwykle te brodawki nie są bolesne. I pojawiają się dopiero kilka tygodni lub miesięcy od stosunku płciowego z osobą zainfekowaną.






• Krwawienie, ból, świąd, ewentualnie wydzielina z odbytu. Czasem powiększają się węzły chłonne w okolicy pachwin. To typowe dla raka odbytu. Warto przyglądnąć się kształtom i kolorom stolca. Głupie, nie? Ale spokojnie. Choroba zwykle przebiega bezobjawowo.







• Zmiana koloru i grubości skóry w okolicach narządów płciowych, zgrubienie prącia. Następnie narośl lub rany na prąciu. Symptomy typowe dla raka prącia. To już może trochę boleć, ale tylko troszeczkę.







To chyba tyle, drodzy Panowie. Jeżeli nadal uważacie, że „To was nie dotyczy”, to oczywiście macie rację. Większość badań skriningowych służących wczesnemu wykrywaniu wirusa jest dostosowana dla kobiet… 

(Spokojnie, są też badania dla mężczyzn. Ale nie piszę o nich, ponieważ mnie one nie dotyczą;)





A teraz drodzy Panowie, ustąpcie miejsca przed ekranem Waszym partnerkom i pozwólcie im dokończyć artykuł. 



Zaszczep się, zanim on zaszczepi Ciebie


 

W profilaktyce przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) najistotniejszym czynnikiem zapobiegawczym jest szczepienie. Najważniejsze, aby immunoodporność została nabyta jak najwcześniej. Wczesne poddanie się szczepieniu praktycznie całkowicie pozwala wyeliminować ryzyko zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV!
Ponadto, wcześnie podjęta ochrona immunologiczna pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia przetrwałego, mogącego ujawnić się dopiero w starszym wieku. Wraz z wiekiem naturalne siły obronne organizmu słabną i tym samym ryzyko zakażenia wirusem HPV wzrasta.





Rola szczepień w profilaktyce raka szyjki macicy podlega zasadzie jak w przypadku każdego innego szczepienia:

Organizm pod wpływem otrzymanej szczepionki ma zadanie wytworzyć przeciwciała /tzw. proces nabywania pamięci immunologicznej/, które w przypadku zetknięcia z wirusem uniemożliwią mu wniknięcie do komórek i tym samym komórki zostaną zabezpieczone przed mutacją pod wpływem intruza. Rodzaj szczepionki zależy od patogenu na jaki jest ona skierowana /zawiera odpowiedni antygen/. Zwiększenie liczby przeciwciał obronnych w obrębie samej tylko szyjki macicy ma bardzo istotne znaczenie dla uniknięcia zakażenia wirusem HPV. Im wyższy poziom przeciwciał w całym krwiobiegu, tym większe ich skupienie w przypadku zaaplikowania szczepionki. Wirus brodawczaka ludzkiego jest w stanie bardzo szybko dostać się do wnętrza komórek nabłonka szyjki macicy, dlatego obecność przeciwciał obronnych właśnie w tym miejscu, ma zasadnicze znaczenie dla ryzyka zakażenia.


Obecnie istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko czterem najbardziej rozpowszechnionym i wysoko-onkogennym typom wirusa HPV: 6,11,16 i 18, odpowiedzialnymi za:


 
- Rozwój raka szyjki macicy
- Zmiany przedrakowe szyjki macicy (CIN 2 i 3 wymazu cytologicznego)
- Stany przedrakowe sromu
- Powstawanie brodawek płciowych

Brak komentarzy: